NRD Начало
Петък, 27 Декември 2024
Начало Под прожектора Художествената галерия в Казанлък ще работи по публикуване и социализиране на иконната си сбирка
1421
Под прожектора

Художествената галерия в Казанлък ще работи по публикуване и социализиране на иконната си сбирка

Социализацията и публикуването на иконната сбирка на Художествената галерия в Казанлък е сред дейностите, които културният институт ще извърши съвместно с Института по изкуствата към Българската академия на науките. Това каза в интервю директорът на галерията д-р Пламен Петров.  Иконната сбирка на Казанлъшката художествена галерия е доста любопитна, от една страна около съдържанието си, чисто тематично, каза той. В нея се съдържат религиозни образи от 18 – 19 век, които са събрани предимно от местни храмове през годините, част от тях са постъпили като дарение в колекцията

| 26 Декември 2024, 08:00 ч.
Художествената галерия в Казанлък ще работи по публикуване и социализиране на иконната си сбирка
Художествената галерия в Казанлък ще работи по публикуване и социализиране на иконната си сбирка
Снимка © DFA

Социализацията и публикуването на иконната сбирка на Художествената галерия в Казанлък е сред дейностите, които културният институт ще извърши съвместно с Института по изкуствата към Българската академия на науките.

Второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ ще се състои от 20 до 22 ноември, съобщиха от екипа на сдружението на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", което е организатор на събитието.

Идеята на конкурса е да насърчи индивидуалния талант и да формира музикална общност, в която жанровото многообразие и творчество се ценят. Млади музиканти ще се борят за награди в три конкурсни вечери, в които да покажат най-доброто от своята музика. Събитието ще се състои за втори път тази година, след като през февруари "Музикаутор" и Националният студентски дом възродиха емблематичния форум от 70-те до 90-те години на миналия век, известен още като „Малкия Орфей“ и организиран от българския композитор Панайот Славчев.

В първото издание на конкурса през февруари бяха представени 39 авторски песни, изпълнени както

Всяка от неговите песни е глътка любов. Отпиваш и разбираш, че само една не е достатъчна. Защото вкусът на тази любов е истински, опияняващ и е разказан с езика на най-красивото изкуство – музиката.

Думите са на почитател, след концерта на Ед Шийрън в София. Неслучайно, британската преса казва за него, че е върнал поп музиката на земята. 

На 31 август, на стадион „Васил Левски“, 60 000 души едновременно се приземяваха и извисяваха – имаше танцуващи, пеещи, плачещи... А дъждовното време сякаш дойде, за да напомни, че Ед идва именно от Острова, коментираха зрители. 

В продължение на почти два часа и половина, най-голямото спортно съоръжение у нас приличаше на многоцветна приказна атракция от „Дисниленд“, озвучена с гласа на Ед Шийрън. Той самият имаше вид на момче. Беше облечен с дънк

Ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков подрежда юбилейна изложба. Експозицията е озаглавена „Нео Ренесанс“ и ще бъде представена в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) от 8 до 29 ноември, съобщават организаторите.

Куратор на изложбата е Десислава Зафирова. 

Георги Янков е роден на 1 януари 1964 в София. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства – София, а след това - и Националната художествена академия. Професор е в катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини: плакат; екранна графика. Председател е на New vision international group и член на упавителния съвет на секция „Графичен дизайн“ в СБХ. Автор е на няколко самостоятелни изложби. 

/ВСР

На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират от трупата.

По думите им емблематичната пиеса на Шекспир въвлича зрителите в лабиринт от недоразумения и объркани идентичности.

Две двойки близнаци (Димитър Стойнов и Даниел Кукушев) са разделени още в ранното си детство. Един баща търси изгубеното си семейство, но е на път да се раздели с живота си. Млад мъж пристига в напълно чужд град и с изумление открива, че там всички го познават. Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си, а приятели се превръщат в непознати. Неочакваните срещи и комични ситуации изграждат спектакъл, изпълнен с хумор, заплетени взаимоотношения и стремеж към разкриване на истината, посочват от артистичн

Бронежилетка, на която е нарисувано знамето на Великобритания „Юниън Джак“ (Union Jack) от британския уличен художник Банкси, беше продадена за 780 000 британски лири (932 000 евро) на търг в аукционната къща „Сотбис“, предаде АФП. 

Жилетката, изработена от стара полицейска екипировка, е една от петте, създадени от художника. Творбата подчертава високите нива на престъпления с ножове във Великобритания. Оценката й възлизаше на 300 000 британски лири.

Британският рапър Стормзи направи жилетката известна, носейки я на концерта си през 2019 г.

„Както само Банкси умее, той успява да концентрира сложен социален проблем в едно произведение на изкуството“, каза Ема Бейкър, ръководител на отдел „Продажби на съвременно изкуство“ в „Сотбис“.

Миналия месец лондонската полиция обвини двама мъже в краж

Това каза в интервю директорът на галерията д-р Пламен Петров. 

Иконната сбирка на Казанлъшката художествена галерия е доста любопитна, от една страна около съдържанието си, чисто тематично, каза той. В нея се съдържат религиозни образи от 18 – 19 век, които са събрани предимно от местни храмове през годините, част от тях са постъпили като дарение в колекцията. За съжаление обаче тя никога не е била изследвана, посочи директорът.

По думите му това е и един от основните поводи екипът на галерията да се обърне към института.

„Рамковото споразумение, което подписахме с тях, е свързано именно с фокусирането на вниманието на изследователите към колекцията и да привлечем експерти, които да я огледат и да положат нужните изследователски усилия, за да можем и да я публикуваме“, каза д-р Пламен Петров.

И допълни, че колекцията до този момент остава непубликувана в своя пълен състав. Той напомни, че със средства на Министерството на културата преди две години колекцията е дигитализирана, така че предстои само нейното обнародване и социализиаране. 

Коледно-новогодишните празненства в Хасково започват още през ноември. Началото ще бъде поставено от Балетна школа „Алегро“ към „Младежки център“ - Хасково на 29 ноември, съобщиха от пресцентъра на общината.

Момичетата и момчетата от школа „Алегро“ ще танцуват на сцената на театър „Иван Димов“ заедно с премиер-солиста от Софийската опера и балет Росен Канев.

Хореографията и режисурата са на създателя на балетната школа Мая Габровска. Нейна е и сценографията, а декорът и реквизитът са създадени специално за спектакъла на хасковски деца.

В него участват 62 изпълнители, които танцуват с над 135 костюма в рамките на балетното действие, разказа Мая Габровска, цитирана от общинския пресцентър.

В ролята на Дроселмайер ще танцува премиер-солистът на Софийска опера и балет Росен Канев.

Балетът по приказката

Емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил се завърна в канадски хотел в Отава, откъдето бе открадната преди повече от две години и продадена на търг на нищо неподозиращ италианец, предаде АП.

Портретът, който е бил подменен с фалшификат при кражбата, бе върнат на законното си място, след като двама детективи от полицията в Отава пътуваха до Рим, за да го приберат.

Полицията съобщи, че „Ревящият лъв“ е бил откраднат от хотел „Фермон шато Лорие“, в Отава, някъде между Коледа 2021 г. и 6 януари 2022 г., и заменен с фалшификат. Подмяната била разкрита едва месеци по-късно, през август, когато служител на хотела забелязал, че рамката не е окачена правилно и изглежда различно от останалите.

Женвиев Дюма, генерален мениджър на хотела, представи възстановения фотопортрет на церемония в петък. Връщането на портрета беше дългоочаквано събити

Съвместна изложба "Уловен миг" ще представят на първия етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен Мария Касчиева и Галина Петкова на 29 октомври. Експозицията е подкрепена от Общинския фонд "Култура" на Община Шумен. В изложбата се включват картини на Петкова и фотографии на Касчиева.

Мария Касчиева каза, че идеята за съчетаването на две визуални изкуства е дала Галина Петкова, която по думите й е била агентът провокатор, за да се случи изложбата. "Съчетаването на изобразително изкуство и фотография е смело решение, но мисля, че много добре се съчетават, тъй като аз съм почитателка на снимките на Мария Касчиева и когато единият харесва творчеството на другия автор, нещата се получават", добави пред репортер Галина Петкова.

Фотографиите са правени около Шумен по време на нейни пътувания, а останалата част, която е свързана с изгреви, залези и море, е пра

Приключи 24-тият „Европейски музикален фестивал“. Тази година в програмата имаше общо 18 събития, разпределени в пролетен и есенен дял, а гости на форума бяха класически музиканти от Италия, Германия, Испания, Чехия, САЩ, Австрия, обобщават организаторите от „Кантус фирмус“.

По думите им сред запомнящите се музикални прояви е първото гостуване у нас на американския пианист от арменски произход Сергей Бабаян, концертът на ансамбъл „Паганини“ – Виена, клавирният рецитал на Людмил Ангелов, изявите на Лео Де Мария (Испания), Флориана Канджано-Flo и нейната група (Италия), оркестър „Либертанго“, филмовият концерт „Кино и класика“ по повод 120-годишнин

Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“).

Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент. 

„Изложбата проследява линията на фалшификациите в исторически контекст. Има много предмети, които са свързани с конкретните фалшификации, но имаме и много предмети, които по-скоро подкрепят историята за фалшифициране“, казва Христов.

ЕКСПОНАТИТЕ

Сред експонатите има произведения на изкуството, фотографии, документи и

В иконната сбирка на Художествената галерия в Казанлък могат да бъдат открити както образи на отделни светци като св. Николай, св. Георги, св. Димитър, така и много икони с така наречените 12 Господски празника, включително и Рождество Христово, разказа д-р Петров.

По думите му иконите са дело на различни майстори, част от които абсолютно анонимни. Според него предстоящите дейности със сигурност могат да доведат до разговори дали изобщо в региона е имало някакво местно ателие или местни художници, които са работили в околните храмове и са изписвали изображенията в тях.

„Забелязва се подобно нещо, мога да кажа, че има някакви общи стилови белези, които могат да бъдат открити“, каза д-р Пламен Петров.

Той отбеляза като интересен факт, че в колекцията има икони с гръцки надписи, което вероятно означава, че това са икони, донесени в града и околностите от пътуващи хора. За част от тях се знае какъв е пътят им на движение и от кого са дарени в колекцията. 

Д-р Пламен Петров напомни още, че в старата постоянна експозиция на галерията е имало иконна зала с доста любопитни образи. „Има например панели от дървена олтарна преграда, изобразяваща Сътворението, в която могат да се видят доста усмихващи образи на представата на зографите за различни животни. Те не са пътували, не са можели да видят как изглеждат животните и са ги изобразили както са си ги представяли“, разказа той.

Фрагмент от тези панели беше използван в кампанията „Ела да ти разкажем“ с рекламни точки в целия град, тъй като беше действително любопитно както за децата, така и за възрастните да видят как онези хора от 19 век са си представяли животните, които ние сме виждали днес, обясни директорът.

Част от иконната сбирка на Художествената галерия в Казанлък е собственост на Старозагорската света митрополия и е предоставена за стопанисване в културния институт през 90-те години на миналия век. „Този фрагмент от колекцията може да не е наш, но ми се струва важно да разказваме за него и също да го показваме на публиката“, отбеляза д-р Пламен Петров. 

Той изрази надежда проектът по социализация на иконната сбирка да прерасне в постоянна иконна част от галерията с условия, напълно подходящи за съхранение на подобен вид артефакти, които не са същите като тези за живописни творби.

"Те имат нужда от по-различно обгрижване, осветление и климатични условия, затова се надявам този проект да продължи в постоянна иконна сбирка, до която публиката да има непрекъснат достъп".

Д-р Пламен Петров изрази надежда скоро в сайта на галерията да бъде публикувана не само иконната сбирка, но и цялата колекция.

„Целта ни е тя да бъде достъпна не само за публиката, но и за изследователи, които да могат да работят с образите и да подпомагат дейността ни и всъщност това опрозрачняване на колекцията да подпомогне включването на тези артефакти в изложби не само в Казанлък, а в страната и по света“, посочи той.

Сътрудничеството с Института към БАН предвижда още организирането на конференция през идната година и издаване на научен сборник, в който ще разкажем за първите жени в българската култура – в полето на литературата, театралното, изобразителното изкуство, каза още д-р Петров и допълни, че изключителен принос в идеята за проекта има проф. Милена Георгиева от Института по изкуствата на БАН, която е част и от експертния съвет към Казанлъшката галерия. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Лошото време в Бургас отмени концерта на централния площад в града
Заради лошите метеорологични условия, се отменя празничната програма за днес на откритата сцена на площад "Тройката" в Бургас, съобщиха от Общината. Довечера трябваше да свирят гр ...
Бионсе бе звездата на шоуто, с което НФЛ дебютира на платформата Нетфликс
Бионсе бе голямата звезда, която предизвика сред публиката повече вълнение в сравнение с мачовете, с които Националната футболна лига (НФЛ) на САЩ дебютира на стрийминг платформата ...
Честваме празника Бъдни вечер
Днес след залез слънце в домовете си отбелязваме празника Бъдни вечер.  Той е много популярен сред българския народ. Има разни имена в различните краища на страната, почти ко ...
Боян Михайлов представя албум с неиздавани досега песни на Ваня Костова
Боян Михайлов представя албум с неиздавани досега песни на своята майка Ваня Костова 20 години след създаването на дуета им. Петнадесетте произведения в „Ангели сред нас&ldqu ...
Над 6 млн. лв. отпуска Министерският съвет за държавните културни институти
Министерският съвет прие на днешното си заседание решение за даване на съгласие за извършване на допълнителни разходи за 2024 г. от държавните културни институти в областта на култ ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу
В навечерието на Коледа свещеният скален град Перперикон получи още едно голямо признание. След като преди месец той влезе в десетката на класацията на най-интересните археологичес ...
Празничната програма в Кюстендил продължава с караоке и награди, съобщиха от Общината
Празничната коледна програма, започнала вчера, продължава в Кюстендил през целия ден, както и вечерта, когато ще се състои караоке парти, казаха от общинския отдел "Култура и духов ...
Лошото време в Бургас отмени концерта на централния площад в града
Заради лошите метеорологични условия, се отменя празничната програма за днес на откритата сцена на площад "Тройката" в Бургас, съобщиха от Общината. Довечера трябваше да свирят гр ...
Лондончанка получава коледни картички от германска приятелка от 76 години
Възрастна британка получава от 76 години коледни картички от германка, с която си пише от 12-годишна, съобщи Пи Ей Мидия/ДПА. Силвия Пъркинс, на 88 години, от Лондон започнала да ...
Бивша служителка на режисьора Балдони подкрепи обвинения на актрисата Блейк Лайвли срещу него
Твърденията на актрисата Бейл Лайвли, че актьорът Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма "Никога повече", е подел клеветническа кампания срещу нея, намират подкрепа в показан ...
Тикер в 03:00 ч.
В навечерието на Коледа свещеният скален град Перперикон получи още едно голямо ...
Начало Под прожектора
1421
Под прожектора

Художествената галерия в Казанлък ще работи по публикуване и социализиране на иконната си сбирка

Социализацията и публикуването на иконната сбирка на Художествената галерия в Казанлък е сред дейностите, които културният институт ще извърши съвместно с Института по изкуствата към Българската академия на науките.Това каза в интервю директорът на галерията д-р Пламен Петров.

| 26 Декември 2024, 08:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Художествената галерия в Казанлък ще работи по публикуване и социализиране на иконната си сбирка
Художествената галерия в Казанлък ще работи по публикуване и социализиране на иконната си сбирка
Снимка © DFA

Социализацията и публикуването на иконната сбирка на Художествената галерия в Казанлък е сред дейностите, които културният институт ще извърши съвместно с Института по изкуствата към Българската академия на науките.

Това каза в интервю директорът на галерията д-р Пламен Петров. 

Второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ ще се състои от 20 до 22 ноември, съобщиха от екипа на сдружението на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", което е организатор на събитието.

Идеята на конкурса е да насърчи индивидуалния талант и да формира музикална общност, в която жанровото многообразие и творчество се ценят. Млади музиканти ще се борят за награди в три конкурсни вечери, в които да покажат най-доброто от своята музика. Събитието ще се състои за втори път тази година, след като през февруари "Музикаутор" и Националният студентски дом възродиха емблематичния форум от 70-те до 90-те години на миналия век, известен още като „Малкия Орфей“ и организиран от българския композитор Панайот Славчев.

В първото издание на конкурса през февруари бяха представени 39 авторски песни, изпълнени както

Всяка от неговите песни е глътка любов. Отпиваш и разбираш, че само една не е достатъчна. Защото вкусът на тази любов е истински, опияняващ и е разказан с езика на най-красивото изкуство – музиката.

Думите са на почитател, след концерта на Ед Шийрън в София. Неслучайно, британската преса казва за него, че е върнал поп музиката на земята. 

На 31 август, на стадион „Васил Левски“, 60 000 души едновременно се приземяваха и извисяваха – имаше танцуващи, пеещи, плачещи... А дъждовното време сякаш дойде, за да напомни, че Ед идва именно от Острова, коментираха зрители. 

В продължение на почти два часа и половина, най-голямото спортно съоръжение у нас приличаше на многоцветна приказна атракция от „Дисниленд“, озвучена с гласа на Ед Шийрън. Той самият имаше вид на момче. Беше облечен с дънк

Ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков подрежда юбилейна изложба. Експозицията е озаглавена „Нео Ренесанс“ и ще бъде представена в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) от 8 до 29 ноември, съобщават организаторите.

Куратор на изложбата е Десислава Зафирова. 

Георги Янков е роден на 1 януари 1964 в София. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства – София, а след това - и Националната художествена академия. Професор е в катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини: плакат; екранна графика. Председател е на New vision international group и член на упавителния съвет на секция „Графичен дизайн“ в СБХ. Автор е на няколко самостоятелни изложби. 

/ВСР

На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират от трупата.

По думите им емблематичната пиеса на Шекспир въвлича зрителите в лабиринт от недоразумения и объркани идентичности.

Две двойки близнаци (Димитър Стойнов и Даниел Кукушев) са разделени още в ранното си детство. Един баща търси изгубеното си семейство, но е на път да се раздели с живота си. Млад мъж пристига в напълно чужд град и с изумление открива, че там всички го познават. Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си, а приятели се превръщат в непознати. Неочакваните срещи и комични ситуации изграждат спектакъл, изпълнен с хумор, заплетени взаимоотношения и стремеж към разкриване на истината, посочват от артистичн

Бронежилетка, на която е нарисувано знамето на Великобритания „Юниън Джак“ (Union Jack) от британския уличен художник Банкси, беше продадена за 780 000 британски лири (932 000 евро) на търг в аукционната къща „Сотбис“, предаде АФП. 

Жилетката, изработена от стара полицейска екипировка, е една от петте, създадени от художника. Творбата подчертава високите нива на престъпления с ножове във Великобритания. Оценката й възлизаше на 300 000 британски лири.

Британският рапър Стормзи направи жилетката известна, носейки я на концерта си през 2019 г.

„Както само Банкси умее, той успява да концентрира сложен социален проблем в едно произведение на изкуството“, каза Ема Бейкър, ръководител на отдел „Продажби на съвременно изкуство“ в „Сотбис“.

Миналия месец лондонската полиция обвини двама мъже в краж

Иконната сбирка на Казанлъшката художествена галерия е доста любопитна, от една страна около съдържанието си, чисто тематично, каза той. В нея се съдържат религиозни образи от 18 – 19 век, които са събрани предимно от местни храмове през годините, част от тях са постъпили като дарение в колекцията. За съжаление обаче тя никога не е била изследвана, посочи директорът.

По думите му това е и един от основните поводи екипът на галерията да се обърне към института.

Коледно-новогодишните празненства в Хасково започват още през ноември. Началото ще бъде поставено от Балетна школа „Алегро“ към „Младежки център“ - Хасково на 29 ноември, съобщиха от пресцентъра на общината.

Момичетата и момчетата от школа „Алегро“ ще танцуват на сцената на театър „Иван Димов“ заедно с премиер-солиста от Софийската опера и балет Росен Канев.

Хореографията и режисурата са на създателя на балетната школа Мая Габровска. Нейна е и сценографията, а декорът и реквизитът са създадени специално за спектакъла на хасковски деца.

В него участват 62 изпълнители, които танцуват с над 135 костюма в рамките на балетното действие, разказа Мая Габровска, цитирана от общинския пресцентър.

В ролята на Дроселмайер ще танцува премиер-солистът на Софийска опера и балет Росен Канев.

Балетът по приказката

Емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил се завърна в канадски хотел в Отава, откъдето бе открадната преди повече от две години и продадена на търг на нищо неподозиращ италианец, предаде АП.

Портретът, който е бил подменен с фалшификат при кражбата, бе върнат на законното си място, след като двама детективи от полицията в Отава пътуваха до Рим, за да го приберат.

Полицията съобщи, че „Ревящият лъв“ е бил откраднат от хотел „Фермон шато Лорие“, в Отава, някъде между Коледа 2021 г. и 6 януари 2022 г., и заменен с фалшификат. Подмяната била разкрита едва месеци по-късно, през август, когато служител на хотела забелязал, че рамката не е окачена правилно и изглежда различно от останалите.

Женвиев Дюма, генерален мениджър на хотела, представи възстановения фотопортрет на церемония в петък. Връщането на портрета беше дългоочаквано събити

Съвместна изложба "Уловен миг" ще представят на първия етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен Мария Касчиева и Галина Петкова на 29 октомври. Експозицията е подкрепена от Общинския фонд "Култура" на Община Шумен. В изложбата се включват картини на Петкова и фотографии на Касчиева.

Мария Касчиева каза, че идеята за съчетаването на две визуални изкуства е дала Галина Петкова, която по думите й е била агентът провокатор, за да се случи изложбата. "Съчетаването на изобразително изкуство и фотография е смело решение, но мисля, че много добре се съчетават, тъй като аз съм почитателка на снимките на Мария Касчиева и когато единият харесва творчеството на другия автор, нещата се получават", добави пред репортер Галина Петкова.

Фотографиите са правени около Шумен по време на нейни пътувания, а останалата част, която е свързана с изгреви, залези и море, е пра

Приключи 24-тият „Европейски музикален фестивал“. Тази година в програмата имаше общо 18 събития, разпределени в пролетен и есенен дял, а гости на форума бяха класически музиканти от Италия, Германия, Испания, Чехия, САЩ, Австрия, обобщават организаторите от „Кантус фирмус“.

По думите им сред запомнящите се музикални прояви е първото гостуване у нас на американския пианист от арменски произход Сергей Бабаян, концертът на ансамбъл „Паганини“ – Виена, клавирният рецитал на Людмил Ангелов, изявите на Лео Де Мария (Испания), Флориана Канджано-Flo и нейната група (Италия), оркестър „Либертанго“, филмовият концерт „Кино и класика“ по повод 120-годишнин

Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“).

Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент. 

„Изложбата проследява линията на фалшификациите в исторически контекст. Има много предмети, които са свързани с конкретните фалшификации, но имаме и много предмети, които по-скоро подкрепят историята за фалшифициране“, казва Христов.

ЕКСПОНАТИТЕ

Сред експонатите има произведения на изкуството, фотографии, документи и

„Рамковото споразумение, което подписахме с тях, е свързано именно с фокусирането на вниманието на изследователите към колекцията и да привлечем експерти, които да я огледат и да положат нужните изследователски усилия, за да можем и да я публикуваме“, каза д-р Пламен Петров.

И допълни, че колекцията до този момент остава непубликувана в своя пълен състав. Той напомни, че със средства на Министерството на културата преди две години колекцията е дигитализирана, така че предстои само нейното обнародване и социализиаране. 

В иконната сбирка на Художествената галерия в Казанлък могат да бъдат открити както образи на отделни светци като св. Николай, св. Георги, св. Димитър, така и много икони с така наречените 12 Господски празника, включително и Рождество Христово, разказа д-р Петров.

По думите му иконите са дело на различни майстори, част от които абсолютно анонимни. Според него предстоящите дейности със сигурност могат да доведат до разговори дали изобщо в региона е имало някакво местно ателие или местни художници, които са работили в околните храмове и са изписвали изображенията в тях.

„Забелязва се подобно нещо, мога да кажа, че има някакви общи стилови белези, които могат да бъдат открити“, каза д-р Пламен Петров.

Той отбеляза като интересен факт, че в колекцията има икони с гръцки надписи, което вероятно означава, че това са икони, донесени в града и околностите от пътуващи хора. За част от тях се знае какъв е пътят им на движение и от кого са дарени в колекцията. 

Д-р Пламен Петров напомни още, че в старата постоянна експозиция на галерията е имало иконна зала с доста любопитни образи. „Има например панели от дървена олтарна преграда, изобразяваща Сътворението, в която могат да се видят доста усмихващи образи на представата на зографите за различни животни. Те не са пътували, не са можели да видят как изглеждат животните и са ги изобразили както са си ги представяли“, разказа той.

Фрагмент от тези панели беше използван в кампанията „Ела да ти разкажем“ с рекламни точки в целия град, тъй като беше действително любопитно както за децата, така и за възрастните да видят как онези хора от 19 век са си представяли животните, които ние сме виждали днес, обясни директорът.

Част от иконната сбирка на Художествената галерия в Казанлък е собственост на Старозагорската света митрополия и е предоставена за стопанисване в културния институт през 90-те години на миналия век. „Този фрагмент от колекцията може да не е наш, но ми се струва важно да разказваме за него и също да го показваме на публиката“, отбеляза д-р Пламен Петров. 

Той изрази надежда проектът по социализация на иконната сбирка да прерасне в постоянна иконна част от галерията с условия, напълно подходящи за съхранение на подобен вид артефакти, които не са същите като тези за живописни творби.

"Те имат нужда от по-различно обгрижване, осветление и климатични условия, затова се надявам този проект да продължи в постоянна иконна сбирка, до която публиката да има непрекъснат достъп".

Д-р Пламен Петров изрази надежда скоро в сайта на галерията да бъде публикувана не само иконната сбирка, но и цялата колекция.

„Целта ни е тя да бъде достъпна не само за публиката, но и за изследователи, които да могат да работят с образите и да подпомагат дейността ни и всъщност това опрозрачняване на колекцията да подпомогне включването на тези артефакти в изложби не само в Казанлък, а в страната и по света“, посочи той.

Сътрудничеството с Института към БАН предвижда още организирането на конференция през идната година и издаване на научен сборник, в който ще разкажем за първите жени в българската култура – в полето на литературата, театралното, изобразителното изкуство, каза още д-р Петров и допълни, че изключителен принос в идеята за проекта има проф. Милена Георгиева от Института по изкуствата на БАН, която е част и от експертния съвет към Казанлъшката галерия. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Лошото време в Бургас отмени концерта на централния площад в града
Бионсе бе звездата на шоуто, с което НФЛ дебютира на платформата Нетфликс
Честваме празника Бъдни вечер
Боян Михайлов представя албум с неиздавани досега песни на Ваня Костова
Над 6 млн. лв. отпуска Министерският съвет за държавните културни институти
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу
Калейдоскоп
Празничната програма в Кюстендил продължава с караоке и награди, съобщиха от Общината
Под прожектора
Лошото време в Бургас отмени концерта на централния площад в града
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.